Veri Tabanı Nedir?

Herkese Merhaba! Yeni yıla sitemizde yeni kategoriler ekleyerek başlıyoruz. Bu yıl yaşananların üstüne tabii ki hepimiz için başta sağlık ardından tüm güzel şeylerin sizlerle olmasını diliyorum! Yeni kategorimizden biri Veri Tabanı ve diğeri de bu kategorideki yazıları uygulamak için kullanacağımız SQL dili. Öncelikle veri tabanı nedir ve önemi nedir bunlar hakkında konuşalım. Ardından SQL üzerinde veri tabanı kavramını daha çok inceleyeceğiz. Hadi başlayalım 🙂


Veri Nedir?

Öncelikle Veri Tabanı kavramını oluşturan veri kavramını inceleyelim. Bilgi ve veri çok karıştırılan iki kavramdır.

  • Veri bilgiyi elde etmeye yönelik olan ve işlenmemiş ham bir malzemedir.
  • Bilgi ise elde edilen verilerden anlamlı bir bütün teşkil edecek şekilde bir araya getirilmiş topluluktur.

Veri Tabanı Nedir Ne İşe Yarar?

Veri Tabanı fiziksel hafızada bilgileri çeşitli özelliklere göre gruplandırıp şekillendirdikten sonra saklamaya yarayan bir sistemdir.

Bu sayede veri tabanında sakladığımız verileri, SQL komutları ile insanların istekleri çerçevesinde işleriz ve yeniden şekillendirebiliriz. Veri Tabanının bir ucunda, bilgisayar diskinde saklanan düzenlenmiş ve gruplanmış veriler, diğer ucunda ise bunları kullanacak olan bir kullanıcı veya bir yazılım (program) vardır.


Veri Tabanı Kullanmanın Avantajları

Öncelikle sağlanan en büyük fayda kullanıcı sayısı fark etmeksizin veri bütünlüğü ve veri güvenliği çok daha iyi sağlanır.

Yanlış verinin depolanmasına ve/veya verinin istenmeyen kişilerin kullanımına sunulmasının engelleyen birtakım imkânlar veri tabanında bulunur. Bu da bize çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çeşitli konularda birçok bilgi saklanması gerektiği zaman bu işlemler veri tabanı sistemi ile yürütülebilir.

İstediğimiz sayıda ayrı program tarafından ihtiyaç duyulan tüm veriler tek bir mantıksal dosya içerisine yerleştirilmiştir. Böylece klasik dosya sisteminden farklı olarak her uygulama programı için ayrı bir dosya tutulması yerine bir veri tabanı dosyası kullanılmaktadır.

Veri Tabanı Sistemi
Veri Tabanı Sistemi

Veri Tabanı Hakkında Bazı Kavramlar

Burada Veri tabanı kavramı üzerinde çalışırken karşımıza çıkabilecek bazı kavramlar üzerinde duracağız. Hadi başlayalım.

  • İlk olarak Veri Tabanı aralarında ilişki bulunan verilerin tutulduğu, kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş veriler topluluğunun mantıksal ve fiziksel olarak tanımlarının olduğu bilgi depolarıdır. Amacımız veri tabanları kullanarak birbirleriyle ilişkileri olan ve gerçekte var olan nesneleri aynı zamanda da ilişkilerini modellemektir.

  • Veri Tabanı Sistemi Veri Tabanlarını oluşturmayı, tanımlamayı, kullanmayı ve işletmeyi sağlayan programlar topluluğuna denir. Buradaki Veri tabanı yönetim sistemi (VTYS) veya database management system (DBMS) ismiyle de karşımıza çıkabiliyor.

  • Veri Tabanı Yönetim Sistemi yeni bir veri tabanı oluşturmak, veri tabanını geliştirmek düzenlemek ve bakımını yaptırmak gibi çeşitli karmaşık işlemlerin gerçekleştirildiği birden fazla programdan oluşmuş bir yazılım sistemidir. Aslında veri tabanı yönetim sistemi, kullanıcı ile veri tabanı arasında arabirim oluşturur ve veri tabanına her türlü erişimi sağlar. Veri tabanı yönetim sistemlerine örnek verecek olursak;
  • Verinin Bakım ve Sürekliliği veri tabanına yeni kayıt eklemek, eskileri çağırmak gibi işlemlere denir. Aynı zamanda gerekli düzenleme, silme işlemlerini yapmak gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi de bakım ve sürekliliğe dahildir.

  • Veri Tabanını Genişletme yeni kayıtlar eklemek ve kayıtlara yeni veri eklemek gibi işlemleri ifade eder.

  • Veri Tabanı Yönetim Sistemi Programları dediğimizde örneğin SQL Server gibi uygulamalar aklımıza gelir. Fiziksel hafızaya ve veri tiplerini kullanıcılar adına şekillendirip kullanıcılarına standart bir SQL arayüzü sağlar. Bu sayede kullanıcılar dosya yapıları, veri yapısı, fiziksel hafıza gibi sorunlarla ilgilenmezler. Veri giriş – çıkışı için uygun ara yüzler geliştirmelerine olanak sağlayan yazılımlara denilmektedir.

Neden Veri Tabanı Kullanılır?

Bunlara ek olarak veri tabanı yönetim sisteminde kullanıcılar, roller ve gruplar vardır. Bunlar verileri tutmak üzere birçok türde nesne ve bu nesnelere erişimlere düzenleme görevi yaparlar. Tüm kullanıcıların veri tabanı yöneticisi tarafından tanımlanan belirli hakları vardır. Bu haklar verilebilir, verilen haklar artırılabilir, kısıtlanabilir veya silinebilir. Örneğin; bir tablo ya da programı bir kullanıcı kullanabiliyorken bir başkasının hakları kaldırılabilmektedir.

Bir veritabanından beklenen özellikler, verileri koruması, onlara erişilmesini sağlaması ve başka verilerle ilişkilendirilmesi gibi temel işlemleri yapabilmesidir.

Veri tabanı kullanılarak, verilerden daha kolay yararlanılabilir, istenilen veriye çok kolay erişilebilir, çeşitli sorunların çözümünde yardımcı olacak yeni bilgiler üretilebilir. En önemlisi veriler bir merkezde toplanabilmektedir. Bu sayede herkesin bu verilere yetkileri ölçüsünde erişmesi, düzeltmesi, silmesi veya
görebilmesi sağlanmaktadır. Böylece veri girişinde ve veriye erişimde etkinlik ve güvenilirlik sağlanır.


Tüm yönleriyle veri tabanı kavramını, faydalarını ve amacını konuştuk. Tüm sorularınız için bana buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler dilerim.✿