Tau Sayısı – Flowchart

Merhabalar, çok uzun sürenin ardından tekrardan birlikteyiz. Hepimiz oldukça zor zamanlar yaşıyoruz. Fakat bu süreçte ihmal etmememiz gereken tek şey kendimiz, kendi kişisel gelişimimiz. Bugün de bunun için burada toplanmış bulunuyoruz 🙂 Daha fazla uzatmadan konumuza geçelim. Öncelikle Tau Sayısı nedir öğrenelim. Ardından Tau sayısını flowchart kullanarak nasıl bir algoritmaya sahipmiş inceleyelim. Hayatımızın ilerleyen kısımlarında bu sayı nerelerde karşımıza çıkabilir konuşalım. Haydi başlayalım!


Nedir Bu Tau?

Matematik için en gizemli sayı hangisi diye düşünsek çoğumuzun aklına π (Pi) sayısı gelecektir. Bildiğimiz üzere π (Pi) sayısı daire çevresinin çapa oranıdır. Tau sayısı ise daire çevresini yarıçapıyla oranıdır. Bu yüzden yaklaşık olarak π=3,14… diye devam ederken τ (Tau) = 6.28… değerinde, yani π sayısının 2 katı olan bir sayıdır. Matematikte pi artık her yerde olduğu için -çoğu matematikçiye göre π ‘den daha kolay formüller üretebileceğine inanılmasına rağmen- π yerine Tau sayısını entegre edememişlerdir. Yani işin özü karşımıza sürekli çıkan π sayısını kullanmak yerine Tau’yu da kullanabilirmişiz. Fakat Tau’da 2 π ise bunun ne önemi kaldı ki 😀 Şimdi de Tau sayısının hesaplanışına bakalım. Ardından akış diyagramını da çizip bu konuyu bitirelim.


Tau Sayısını Nasıl Hesaplarız?

Tau bir sayının, pozitif tam bölenlerinin sayısına tam bölünebilen sayılara denir.

Örnek verecek olursak 12 sayısının bölenleri = 1, 2, 3, 4, 6, 12 (pozitif bölenlerinin sayısı=6)

Burada temel koşulumuz olan 12 sayısı pozitif tam bölenlerinin sayısına tam bölünebiliyor mu? (12 / 6 = 2) Görüldüğü üzere sonuç bir tam sayı. O zaman 12 sayısı bir Tau sayısıdır diyebiliriz.

Hadi şimdi gelin Tau sayısının algoritmasını Flowchart kullanarak yazalım.


Tau Sayısı- Flowchart Akış Diyagramı
Tau sayısı akış diyagramı
Tau Sayısı Akış Diyagramı

Adım adım ilerleyecek olursak i değişkenimiz 1’den başlayıp sayıya kadar 1’er 1’er girilen sayi isimli kullanıcı tarafından girilen değişkinimize kadar artacaktır. Tau sayısının en sonda toplam bölünebilen pozitif tamsayıya böleceğimiz için ToplamBölünenPozitifTamSayı isimli bir değişkende bu değeri tutuyoruz. Buradaki değişken isimlendirmesi tamamen daha kolay anlamanız açısından bu şekilde uzun yazıyorum. Siz istediğiniz değişken isimlendirmelerini yapabilirsiniz.

İlk kontrolümüz sayi değişkenimiz o an ki i değerine tam bölünüyor mu?

Eğer bölünüyorsa ToplamBölünenPozitifTamSayı değişkenini 1 arttırıyoruz. Ve sadece algoritmamızın doğru çalıştığını göstermek adına sayi değişkenimizi i değişkenine tam bölündüğünü çıktı olarak bastırıyoruz. En sonda programımız çalışırken bu anlam katacaktır. Son olarak i değişkenini 1 arttırıyoruz.

Eğer bölünmüyorsa direkt i değişkenini 1 arttırıyoruz. Ardından i değişkenimizin sürekli arttırdığımız için sayi değişkenini geçmesini istemiyoruz. Bunun kontrolünü yapıyoruz.

Eğer i değeri küçükse veya eşitse ilk kontrolümüze dönüyoruz. Eğer küçük veya eşit değilse son kontrolümüz olan sayi değişkenimizi ToplamBölünenPozitifTamSayı değişkenine modunu alıyoruz.

Buradaki koşulda sonuç sıfıra eşit ise yani tam bölündüyse bu bir tau sayısıdır. Aksi halde bu bir tau sayısı değildir çıktısını yazdırıyoruz.

Yukarıdaki örnekte 12 sayısı için çıktıyı görmektesiniz. Tau sayısı hakkında konuşurken yaptığımız örnekteki sonuç ile aynı çıktıyı aldık.


Bu yazımızda Tau sayısı hakkında konuştuk ve bu sayının algoritma mantığını öğrendik. Tabii ki daha kısa bir şekilde de yapılabilirdi. Fakat burada asıl amacımız algoritmanın nasıl çalıştığını kavramak. Bu yüzden de bu şekilde biraz daha uzattık.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek herkese sağlıklı günler dilerim. ❁