HTML Nedir?

HTML Nedir? Web Programcılığında yeri nerededir? Gibi konu başlıklarında bugün bu sorunun cevabını arıyoruz. Hadi gelin başlayalım 🙂 HTML Nedir?

HTML için genel bir tabir kullanırsak web sitelerinin iskeletidir. Web sayfalarını oluşturma aşamasında kullanılan standart bir metin işaret dilidir. HTML’in açılımı “Hyper Text Markup Language” şeklindedir. HTML; tek başına bir programlama dili değildir. Sayfalarımızın web ortamında görüntülenmesini sağlayan (HTTP) protokole bağlı çalışır. Çünkü programlarımızın çıktıları, HTML ile web sayfalarına dönüştürülerek tarayıcılarda görüntülenir. Sadece HTML bilgisi ile işlevleri sınırlı web siteleri hazırlamak mümkündür. Web Programcılığına başlangıç olarak mutlaka HTML’i öğrenmemiz gerekir.

Birçok yerde duyduğunuz bu web sitelerinin iskeleti kavramını açalım.

Nedir Bu İskelet?

Bildiğiniz üzere insan vücudu belirli bölümlerden oluşuyor. Bunları katman gibi düşünürsek öncelikle iskeletimiz ardından da derimiz geliyor. Burada derimizin üstünde bulunan örneğin saçımız bizi diğer insanlardan ayırt eden özelliklerden biridir. Kıvırcık olması, kırmızı renkli olması, uzun olması gibi sadece saçımız için bile birçok özellik sayabiliyoruz. Yazımızın bu kısmında iskeletimizle ilgileneceğiz, ardından kendimizi CSS ile güzelleştirebiliriz. Hadi şimdi de iskeletimizi bölümlere ayıralım.

HTML Bölümleri

Altta bulunan bu iskeleti çok basit şekilde 3 bölüme ayırsak hangilerini seçerdiniz?

HTML İskeleti Benzetmesi
HTML İskeleti

Cevabınız Kafa, gövde ve ayaklar ise tebrikler 🙂 Az önce tam olarak HTML dilini geliştirenler gibi düşündünüz. Kafa, gövde ve ayaklardan oluşan bu iskeleti HTML dilinin syntax’ı ile yani taglerle (etiket) ifade edecek olursak;

 • <Head>
 • <Body>
  • <Footer> (Footer (ayak) bölümü Body taglerinin arasında yer alıyor.)

Bu tagleri daha sonra teker teker inceleyeceğiz. Bu konuda hiç kuşkunuz olmasın. Şimdi kod olarak örneğine bakalım

 <!DOCTYPE html>
<html>
  <body>

    <footer>
    </footer>
  </body>
</html>

Son olarak HTML ile ilgili şöyle ufak bir hakkında tablosu yapmadan konuyu bitirmeyelim.

HTML Özellikleri
 • HTML, Hyper Text Mark-up Language(Hiper Metin İşaretleme Dili)’ın kısaltılmışıdır.
 • Sadece IDE kullanarak değil metin belgesi uygulamasıyla bile HTML dosyası oluşturulabilir.
 • HTML tarayıcılar (örneğin Chrome) tarafından tanınıp yorumlanabilen metin tabanlı bir dildir.
 • Yazdığınız kodların browser tarafından alınıp yorumlanabilmesi için, dosyalarınızın uzantısının “.htm” veya “.html” olması gerekir.
 • HTML dokümanları metin ve etiketlerden meydana gelir. HTML etiketleri açılı parantez içerisinde (< >) yazılır.
 • HTML’deki etiketlerin çoğu slash (/) karakteri ile biten etiket ile kapatılarak bloklar halinde kullanılır.

HTML’in genel olarak yapısı, özellikleri, ne işe yaradığı gibi konuların üzerinde durduktan sonra burada bırakmak istiyorum. Eğer bu yazıdaki temeli anladıysanız bundan sonrası çorap söküğü gibi gelecek emin olun. Eğer takıldığınız yer olursa bana ulaşabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim. 🙂 C360.